Regionas
Architektūra
Daiktai
Želdiniai

Geinys

gallery thumbnail
LBM 36358 ŽŪ 1596

Dzūkų kaimo svirnelyje, perkeltame iš Marcinkonių kaimo (Varėnos r.), ant galinės sienos kabo geinys. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai – virvių raizginys. O ir pats žodis pamirštas, keistai skambantis. Šis geinys iki 1984 m. naudotas Marcinkonių kaime, 1985 m. tapo muziejaus eksponatu. LLBM fonduose saugomi dar du geiniai, vienas geinio kablys kumaragis ir dviejų geinių dalys.

Geiniu drevininkai lipdavo į medį, kad pasiektų įrengtą drevę ir iškopinėtų medų. Tai bene sudėtingiausias, sunkiausiai padaromas ir Dzūkijoje vis dar tebenaudojamas drevininkų prietaisas.

Geinį sudaro bent 30 m ilgio kanapinė virvė medžiui apjuosti ir kilpoms padaryti, apie 50 x 9 cm lentelė sėdynė, beržinis, kadaginis ar ąžuolinis kablys kumaragis, gumbaragis virvei įverti ir 9-10 cm skersmens medinė pusapskritė plokštelė baronka su grioveliu (juo slidinėdavo virvė) bei virvės.

Drevinė bitininkystė pradėjo nykti XVI a. viduryje. Sodybose atsirado kelminiai aviliai, o nuo XIX a. pabaigos – rėminiai.

Susidomėjote? Varėnos rajone, Musteikos kaime esančiame drevinės bitininkystės muziejuje galite pamatyti, kaip, naudojantis virvėmis, lipama į pušį ir joje esančioje drevėje kopinėjamas medus. Arba pažiūrėkite LTV laidos „Gyvenimo ratu. Ilgesingas ruduo Musteikoje“ įrašą (2008 11 09).

© Lietuvos liaudies buities muziejus