Interaktyvus žemėlapis
Ruduo 2020
Ruduo 2020

Septintasis multikultūrinis festivalis „Pasaulinės Medžio dienos“ ir Lietuvos liaudies buities muziejaus atstovai

Kovo mėnesio pabaigoje Austrijoje Stubingo etnografiniame atviro oro muziejuje vyko įsimintinas renginys – septintasis multikultūrinis festivalis „Pasaulinės Medžio dienos“. Jame dalyvavo apie pusšešto šimto dalyvių, susirinkusių iš daugiau nei 90-ties pasaulio valstybių, – meistrai amatininkai, specialistai ar tiesiog entuziastai vienaip ar kitaip savo darbus ir veiklas siejantys su medžiais. Pirmasis festivalis buvo surengtas 2013 metais Tanzanijoje, tuomet švęsti Pasaulinę Medžio dieną pasiūlė Tarptautinė Medžio kultūros draugija (IWCS). Nuo to laiko jis keliauja po skirtingas pasaulio šalis, kasmet pasiūlydamas vis kitokią, su medžiu susijusią temą. Šių metų festivalio tema – „Pokyčiai, nuolatinė kaita“. Renginiu siekiama atkreipti dėmesį į medžių svarbą įvairių tautų kultūrų raidoje, pokyčius vykstančius šiuolaikiniame pasaulyje santykyje su miškais, medžiais ir visa augmenija.

Iš Lietuvos buvo pakviesti medžio drožėjai (Algimantas Sakalauskas su savo komanda) ir Lietuvos liaudies buities muziejus, kurį atstovavo mišri entuziastų grupelė (Rasa Bertašiūtė, Lina Žukauskienė, Marius Skerniškis, Kęstutis Cikanas, Saulius Sakalas, Laimonas ir Jurgita Bartkai ir šaunusis mūsų vežėjas Alius Dirsė). Lietuvos liaudies buities muziejui buvo skirta jauki vieta prie pagrindinio tako nedidelės jaujos pastogėje (tikintis lietaus). Pasikeisdami demonstravome tradicinio svirno maketą, kurį noriai surinkinėjo vaikai su savo tėveliais. Daugelis lankytojų mėgino išgauti garsus ar net melodijas keistoku muzikos instrumentu, pagamintu iš skirtingų medžių lentų, vadinamu „Tabalais“. Buvo pristatomi leidiniai apie Lietuvą, muziejų, mediniai suvenyrai. Laimonas retsykiais pagrodavo armonika, kas ypatingai patraukdavo visų dėmesį… Kūrybinėje medžio drožėjų stovykloje buvo kuriamos skulptūros, kompozicijos. Sodybose veikė senųjų amatų dirbtuvės, taip pat buvo galima susipažinti su medžio pritaikymu ir šiuolaikiniame dizaine, skambėjo muzika, atliekama mediniais instrumentais, vyko vaikams skirti renginiai, įvairios edukacijos. Linksmas malūnininkas malė miltus, meistrai dailidės statė ir įrenginėjo dar ir kitą senovinį (su vertikalia sukamo rato ašimi) vandens malūną. Festivalio metu vyko simpoziumas, buvo skaitomi pranešimai, vyko diskusijos. Rasa Bertašiūtė pristatė temą „Kaimo architektūra: tarp tradicijos ir modernumo“.

Pakeliui į Austriją stabtelėjome Slovakijoje senas vyndarystės tradicijas tęsiančiame istoriniame Svätý Jur miestelyje. Architektas Michal Škrovina parodė restauruojamus namus, pabendravome su jų savininkais. Bratislavoje susitikome su „Promonumenta“ projekto organizatoriais ir vykdytojais. Buvome supažindinti su grupės veikla, šio ir kitų projektų tikslais, uždaviniais, problemomis, perspektyva, kitais praktiniais dalykais. Grįžtant namo nakvynei apsistojome XVI a. Piotrowice Nyskie dvarelyje. Sužavėjo ne tik įspūdinga sienų ir lubų tapyba, parketas, apdailos detalės, bet ir šeimininko nuoširdumas, betarpiškas bendravimas, o ypatingai – entuziazmas tvarkant tokį sudėtingą architektūros ansamblį…

 

Kelionė buvo labai smagi, įdomi ir naudinga, daug pamatėme, patyrėme ir sužinojome. Su tokia šaunia komanda nors pragaran – neprapultum!


Kultūros paveldo specialistė
dr. Rasa Bertašiūtė


Nuotraukos Rasos Bertašiūtės

 

 

Renginiai spalį
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
4
5
6789
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1920212223
24
25
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510