Siuvimo mašinų rinkinys Lietuvos liaudies buities muziejuje

Siuvimo mašina – XIX a. amžiaus išradimas
Siuvimo mašinos tėvynė – Jungtinės Amerikos Valstijos. 1845 m. JAV išradėjas Elijas Hou (Elias Howe) visuomenei pristatė savo sukurtą siuvimo mašiną, kuri spartumu galėjo pakeisti penkias įgudusias rankomis siuvusias siuvėjas. Po metų jis gavo patentą adatai su kiauryme apačioje. Tačiau jo sukurtų siuvimo mašinų nei Amerikoje, nei Didžiojoje Britanijoje niekas nepirko. Netrukus, 1851 m. verslininkas, išradėjas Izaokas Meritas Singeris (Issac Merit Singer) užpatentavo pirmą praktišką siuvimo mašiną „Singer“, konstrukcijoje panaudodamas ir E. Hou adatą. Tais pačiais metais jis ir teisininkas Edvardas Klarkas (Edward Clark) Niujorke įkūrė „Singer“ siuvimo mašinų kompaniją, pavadintą „I. M. Singer ir Co“. Kiti gamintojai taip pat sėkmingai naudojo E. Hou išradimą. Pastarasis pradėjo bylinėtis teismuose ir... laimėjo. Buvo pripažinta, jog E. Hou nuo kiekvienos „Singer“ ir kitų gamintojų JAV parduotos siuvimo mašinos atitektų 5 doleriai, o kitose šalyse – 1 doleris.
Pasaulinis „Singer“ triumfas
Dėl ypatingai sėkmingos vadybos ir išmanios reklamos jau 1855 m. „Singer“ tapo didžiausia tarptautine kompanija pasaulyje. 1870 m. buvo sukurtas „Singer“ prekės ženklas – raudona „S“ raidė su siuvančia mergina. 1890 m. jis tapo vienu žinomiausių prekės ženklų. 1899 m. pasaulyje buvo parduota milijonas „Singer“ siuvimo mašinų.
Pirmas „Singer“ siuvimo centras, kuriame rengti siuvimo kursai, buvo atidarytas 1927 m. JAV. Tokia patirtis pritaikyta ir kitose šalyse: visame pasaulyje (taip pat ir tarpukario Lietuvoje) sukurtas agentų, siūlančių išsimokėtinai pirkti siuvimo mašinas, tinklas, organizuoti nemokami „Singer“ siuvimo bei siuvinėjimo kursai. 1906 m. centrinė „Singer“ būstinė įsikūrė Niujorke, specialiai pastatytame 47 aukštų dangoraižyje. Tai buvo pirmasis toks pastatas pasaulyje ir už jį tuo metu aukštesnis buvo tik Eifelio bokštas Paryžiuje.
„Singer“ įmonė rūpestingai registravo kiekvieną savo pagamintą mašiną, todėl ir dabar pagal ant korpuso esantį serijos numerį galima nustatyti, kokiais metais ir kuriame fabrike ji buvo pagaminta.
Kiti siuvimo mašinų gamintojai
Įkvėpti „Singer“ sėkmės siuvimo mašinas ėmė gaminti ir kiti gamintojai. Dar viena labai garsi amerikietiškoji siuvimo mašinų įmonė – „White“. Nors kokybės prasme joje gamintos siuvimo mašinos (išsiskyrusios dailiu mediniu staliuku su stalčiukais) laikytos antromis po „Singer“, būtent „White“ siuvimo mašina buvo padėta saugoti į ateities kartoms skirtą laiko kapsulę – „Civilizacijų kriptą“ JAV, Ogltorpo (Oglethorpe) universitete.
Nuo XIX a. antros pusės ypač daug siuvimo mašinų gamybos įmonių veikė Vokietijoje. Žymiausios – „Gritzner“, „Seidel ir Naumann“, „Pfaff“. Siuvamąsias gamino Didžiojoje Britanijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse. Įdomi Sovietų Sąjungos siuvimo mašinų istorija. „Singer“ siuvimo kompanija 1902 m. atidarė fabriką Rusijoje, Podolske. 1918 m. jį nacionalizavo bolševikai. Siuvimo mašinų gamyba buvo nutraukta. Fabrikas pradėjo gaminti metalinius puodus, keptuves, lygintuvus ir tik 1924 m. pasirodė pirmoji sovietų gamybos siuvimo mašina – valstybinė siuvimo mašina „Gosšveimašina“. Tarpukario Lietuvos spaudoje labai reklamuota ir sovietinė siuvimo mašina „Union“, kuria prekiavo „Lietūkis“.
Siuvėjas ir jo siuvimo mašina
Siuvimo mašina buvo vienas pagrindinių siuvėjo darbo įrankių. Pačios siuvimo mašinos skyrėsi: senesniosios, primityvesnės buvo su rotacinės šaudyklės mechanizmu, naujesnės – su vertikaliu adatos vedžiotuvu. Siuvimo mašinos buvo rankinės arba kojinės. Pradedantis siuvėjas dažnai siuvo rankine. Rankines siuvimo mašinas patobulindavo, pritaisydavo joms kojinę pavarą. Keliaudamas siūti į užsakovo namus, siuvėjas gabendavosi ir savo siuvimo mašiną.
Tarpukario Lietuvoje pačios populiariausios buvo „Singer“ siuvimo mašinos. Jomis prekiauta itin aktyviai, o „Singer“ vardas tapo pačios siuvimo mašinos sinonimu. Skyrėsi tik mašinų gamybos metai, jų dydis, nes ne visi siuvėjai iš karto galėjo įsigyti naują mašiną. Amatininkai turėjo ir po kelias siuvimo mašinas. Lietuvoje taip pat buvo paplitusios Vokietijos įmonėse gamintos siuvimo mašinos.
Sovietmečiu įsigyti naują siuvimo mašiną buvo jau sudėtingiau, neretai reikėjo pažinčių. Naudotas siuvimo mašinas pirkdavo ir turguose pas perpardavinėtojus, įsigydavo iš kitų siuvėjų. Siuvėjai siūdavo sovietų gamybos „Podolsk“, „Čaika“, suomiškomis „Tikka“, lenkiškomis „Lucznik“ siuvimo mašinomis. Senesnieji amatininkai mielai naudojosi ir laiko patikrintomis tarpukario siuvimo mašinomis.
Siuvimo mašinų rinkinys LLBM
LLBM fonduose saugomos 44 siuvimo mašinos. Keliaujančio siuvėjo ekspozicija yra įrengta Tauragnų sodybos pirkaitėje. Čia eksponuojama rankinė „Gebrüder Kayser“ siuvimo mašina.
Muziejaus miestelyje, gyvenamajame prekybiniame name iš Kauno veikia siuvyklos ekspozicija ir siuvimo mašinų paroda, kurioje eksponuojamos įvairių tipų ir gamintojų siuvimo mašinos: nuo rankinių su plokštelėmis siuviniui padėti, pagamintų XIX a. viduryje, iki vėlesnių, kojinių, jau varomų elektra.
Šioje virtualioje parodoje pristatoma 12 LLBM saugomų siuvimo mašinų.

Siuvimo mašina su rankine pavara. LBM 32518
 
Siuvimo mašina su rankine pavara. LBM 31689
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Singer“. LBM 42725
 
Siuvimo mašina su kojine pavara „Singer“. P 6626
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Biesolt ir Locke“. LBM 29631
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Grimme, Natalis ir Co“. LBM 35837
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Pfaff“. LBM 6647
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Stoewer“. LBM 47558
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Tittel ir Nies“. LBM 2697
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Clemens Muller“. LBM 29630
 
Siuvimo mašina su kojine pavara „White“. LBM 32522
 
Siuvimo mašina su rankine pavara „Podolsk“. LBM 50704
 
Keliaujančio siuvėjo ekspozicija Tauragnų sodybos pirkaitėje.
 
Siuvyklos ekspozicija ir siuvimo mašinų paroda gyvenamajame prekybiniame name iš Kauno.
 
Parodos ir teksto autorė Buities, verslų ir amatų skyriaus vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė
Nuotraukos Algirdo Kupčiko ir Rimgaudo Žaltausko