Interaktyvus žemėlapis
Pavasaris 3

PAKAPINĖS MALŪNO „PALAIKAI“ PERKELTI Į MUZIEJŲ

Kasmet antrąjį gegužės savaitgalį minimas Nacionalinis malūnų savaitgalis („National Mills Weekend“), kurį iniciavo Jungtinės Karalystės molinologai. Šia proga dalinamės džiugia naujiena – neseniai muziejaus rinkinį papildė didžiagabaritiniai Pakapinės malūno mazgai. Vėjo malūnas stovėjo Rokiškio rajono savivaldybėje, Juodupės seniūnijoje, Pakapinės kaime (dar vadintas Lukštų, Cipriškio malūnu). Malūnas medinis, pastatytas lietuvių meistrų XX a. pradžioje ant didelio akmeninio cokolio. Savininkai keitėsi ne kartą. Ypač sėkmingas malūnininkas buvo Mykolas Gaudzė, įrengęs malūne ir milo vėlyklą. Paskutinis malūno savininkas tarpukariu buvo Jonas Garška. Sovietmečiu malūnas nyko, atkūrus nepriklausomybę bandyta jį gelbėti, bet nesėkmingai.

1982 m. malūną aprašė muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas knygoje „Technikos paminklai Lietuvoje. Vėjo malūnai“ (Vilnius, 1982).

155a1

Pakapinės malūnas, 1982 m. Anatolijaus Andrejevo nuotrauka.

Dabar šio vaizdo jau neliko – šių metų kovo pirmomis dienomis siautusi audra malūną nugriovė. Jis nuvirto dėl to, kad jau seniai buvo be perdanginių sijų, o tai labai susilpnino malūno kevalą. Malūne jau seniai nebuvo statvolio, pagrindinės transmisijos ir girnų. Griūdamas malūnas gerokai aplūžo. Kad ir nuvirtęs, jis tapo dar aiškesnis, „kaip lavonas po skrodimo“ – išryškėjo jo mazgai, ryšiai, statiniai. Visuomenė susirūpino bent malūno liekanų išsaugojimu. Ryžtasi malūno „palaikus“ – jo mazgus ir kitas dalis – perkelti į muziejų ir eksponuoti lankytojams.

Malūno dalys atgabentos į muziejų dr. Eligijaus Juvencijaus Morkūno, Gedimino  Maumevičiaus ir Valentino Kirelio pastangomis. Planuojame eksponuoti malūno sparninį veleną su guoliu ir ketine kryžma, sparninio veleno krumpliaratį, statvolio viršutinį krumpliaratį su statvolio viršutine ašimi, taip pat kepurės apgręžimo tako, stabdžio juostos fragmentus.

Dėkojame visuomenės atstovams – prie malūno užaugusiai Kotrynai Laucytei, savininkei Danutei Neniškienei, Juodupės seniūnui Valdui Adomoniui, rajono merui Ramūnui Godliauskui už pritarimą ir pagalbą perkeliant malūno liekanas į muziejų.

Tikimės, kad muziejuje eksponuojamos Pakapinės malūno dalys bus įdomios technikos paveldu besidomintiems lankytojams.

In situ liko tik malūno akmeninis cokolis.

L. e. p. direktoriaus pavaduotoja informacijai ir muziejininkystei dr. Aistė Lazauskienė

Renginiai birželį
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
4
56
7
8
9
10
11
1213
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510