EKSPONATO BYLA: SPALVINTAS MEDŽIO RAIŽINYS „MATER DOLOROSA“

Jau šį penktadienį, rugsėjo mėn. 15 d., minėsime Švč. Mergelę Mariją Sopulingąją. Šios liturginės šventės paminėjimui skiriama ir šios dienos Eksponato byla, kurioje pristatome retą iškilaus lietuvių tautodailininko, savamokslio grafiko Romano Krasninkevičiaus spalvintą medžio raižinį „Mater Dolorosa“ („Motina Sopulingoji“) (LBM 53162; M 11083).


Daugiau

NAMĄ PASTATYTI – TAI NE KEPURĘ PAKELTI

Statybininko profesija yra viena iš seniausiųjų, visada buvusi gerbiama. Nuo neatmenamų laikų žmonės statė įvairius pastatus. Tikėtina, kad daugelis yra girdėję liaudišką statybininko profesijos palyginimą su amžinybe – amžinos esą yra tiktai dvi profesijos – statybininko ir šventiko. Gyvenamieji būstai žinomi nuo žmonijos egzistavimo pradžios, nes žmonėms buvo būtinybė apsisaugoti nuo gamtos jėgų grėsmės.


Daugiau

EKSPONATO BYLA: ELNIO RAGAI

Pristatome muziejuje saugomą eksponatą – elnio ragus. Tai Grybų dvaro svirno, stovinčio prie Aristavėlės dvaro, nedidelės medžioklės ekspozicijos dalis, kurią sudaro šerno, stirnų ir elnio iškamšos, įvairūs elnių ragai.


Daugiau

EKSPONATO BYLA: SAIKO MATAS – KAR̃TIES KETVIRTIS DUOLIKIS

Senieji saiko matai eksponuojami kiekvienoje muziejaus sodyboje, tačiau tarp įvairių rakandų lankytojai jų nepastebi. Dažniausiai naudojami saikai buvo gorčius, siekas bei pūras, rečiau – pusgortis, dvigortis, pussiekis, puspūris, kar̃tis, puskartė. 1920 m. Lietuvoje buvo paskelbti Matų, saikų ir svarstyklių įstatai, įvesta metrinė vienetų sistema. Tarpukariu saikai dar buvo įprasti kasdieniniame gyvenime, bet palaipsniui dingo iš mūsų gyvenimo – liko tik senolių prisiminimuose, literatūros kūriniuose ir muziejuose.


Daugiau

EKSPONATO BYLA: ETNOGRAFINIŲ LĖLIŲ KOMPOZICIJA „RUGIAPJŪTĖS PABAIGTUVĖS“

Muziejuje saugomą etnografinių lėlių kompoziciją „Rugiapjūtės pabaigtuvės“ apie 1990 metus sukūrė Kaune gyvenusi Jadvyga Šemetienė (g. 1923). Ji XX a. 8–9 dešimtmečiuose dirbo darbų mokytoja mokykloje. Tai buvo laikotarpis, kai, nepaisant suvaržymų, stiprėjo domėjimasis etnine kultūra, papročiais. Jie atsispindėjo ir savamokslių menininkų kūryboje, kurią buvo galima pamatyti liaudies meno parodose.


Daugiau