Kviečia atnaujinta paroda

Lietuvos liaudies buities muziejaus Miestelyje, trijuose Urmininko namo kambariuose veikia atnaujinta paroda „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“. Šiemet jos rengėjai – LLBM ir Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedra.

Parodoje atskleidžiama, kaip žmonės pakeičia pirminę daiktų paskirtį, siekdami juos išsaugoti, kuo ilgiau naudoti ar perdirbti. Eksponuojami LLBM fonduose saugomi tvarūs eksponatai bei muziejininkų buityje naudoti daiktai.

Parodą papildė keli pernai nerodyti ar naujai į muziejų įgyti eksponatai: stalelis su pritaisytu pakoju nuo kojinės siuvimo mašinos, iš ekspedicijos parvežtas kilimėlis, nunertas iš supjaustytų juostelėmis polietileno pakelių pienui, tarpukario laikotarpio papuošalas iš ašutų, totorių tautybės kailiadirbio pagamintas kapšelis, skirtas smulkmenoms susidėti bei kt. Parodoje „apsigyveno“ ir įspūdinga karvė, restauratoriaus Augustino Gipo sukurta iš senos statinės, kamščių, odos gabalėlių. Vėliau ji bus panaudota muziejaus edukacijose.

 

Kaip kalba džinsas

VDA Kauno fakulteto Tekstilės katedra parodoje pristato Tekstilės meno ir medijų studijų programos absolventės Lukrecijos Zigmantaitės kolekciją „Džinso kalba“. Ji atspindi laisvės, individualumo, originalumo idėjas ir primena tvarumo svarbą.

Džinsų juosmens dalių kompozicijoje autorė atkreipia dėmesį į kišenę. Jų marginimui naudojama hipių stilistikai būdinga dažymo technika – batika bei grupės „The Beatles“ dainos „Imagine“ teksto siuvinėjimas. Kitas ekspozicijos objektas suaustas iš spalvotų plastikinių maišelių, remiantis džinsinio audimo technologija. „Miss“ serijoje ironiškai pažvelgiama į nuo seno įsisenėjusius grožio standartus. Juostos motyvo tema tęsiama ir paskutiniame parodos eksponate – draperijoje ant manekeno, kur džinsinių drabužių švarkų konstrukcijos yra išardomos ir sujungiamos į vieną ištisinę juostą, o vėliau vyniojamos aplink kūną.

 

Pinti galima ir iš popieriaus

Parodoje eksponuojami ir Rumšiškių bendruomenės atstovės, ilgametės LLBM ekspozicijų konsultantės Nedos Žaltauskienės darbai, kurie papildo tvaraus laikraščių panaudojimo temą.

Auksarankė Neda mezga, neria, kuria papuošalus iš karoliukų. Nuo pernykščio rudens iš susuktų sukarpytų žurnalų, laikraščių, kepimo popieriaus gabaliukų ji pina įvairius dirbinius: krepšelius, padėkliukus, guolius katinams ir kt. Susuktas sukarpytas popieriaus juosteles nudažo, nulakuoja su vandeniu skiestu laku, kad būtų lanksčios ir pina trimis būdais. Pagamintą daiktą dar kartą nulakuoja. Tuomet jis sutvirtėja, neprisigeria drėgmės. Pasak Nedos, ji dabar tiesiog „susirgo“ pynimu ir nori tai daryti visą laiką.

Paroda „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“ buvo eksponuota Kauno technologijos universiteto Santakos slėnyje ir Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. Muziejuje ji veiks iki spalio 15 dienos.

 

 

 

Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė-Vaškevičienė