Šiemet sukanka 625 metai nuo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto kvietimo karaimams įsikurti Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Kviečiame muziejaus lankytojus prisiminti, daugiau sužinoti apie šią tautą ir pažymėti karaimų istorijos ir kultūros metus.

Šį šeštadienį, gegužės 28 d., Lietuvos liaudies buities muziejuje jūsų laukia:

13:00–14:00 val. Humanitarinių mokslų daktarės, Lietuvos diplomatės, vertėjos Halinos Kobeckaitės paskaita „Lietuvos karaimų kultūra“ (Muziejaus miestelio ugniagesių stoginėje).

14:00–15.30 val. Karaimiškų kibinų kepimo edukacija (Miestelio kepykloje).

KARAIMIŠKŲ KIBINŲ KEPIMO EDUKACIJA

Lietuvoje gyvena 154 tautybių žmonės. Be lietuvių, kurių yra apie 84,2%, mūsų Tėvynėje dar gyvena: lenkai, rusai, ukrainiečiai, baltarusai, totoriai, karaimai, romai ir kitų tautų atstovai. Pastarosios trys tautos priklauso Lietuvos tautinių mažumų (neturinčių savo valstybės) grupei, kiekviena tauta turi savo tradicijas.

Karaimai – tiurkų grupės tauta, gyvenanti Lietuvoje.  Jie priklauso seniausioms tiurkų gentims – Kipčiakams. 1397 m. Vytautas Didysis po žygio į Aukso Ordos stepes, į Lietuvą atgabeno kelis šimtus karaimų šeimų. Jie buvo apgyvendinti Trakuose. Vytautas juos labai vertino už ištikimybę, todėl jų kariams pavedė saugoti abi (pusiasalio ir salos) Trakų pilis. Tuo tarpu civiliai dirbo žemę, kurios Vytautas jiems atseikėjo po 150 ha.

Ši edukacija skirta ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per tautinių mažumų kulinarinį paveldą, atskleisti mūsų šalies tautinių mažumų išskirtinumą. Susipažinsite su šios tautos nacionaliniu pyragėliu – kibinais, sužinosite kaip juos pasigaminti patiems. Pusmėnulio formos pasirinktinai su: kapotos kiaulienos ir svogūnų ar varškės įdaru. Karaimų pyragėlis yra vienas iš žinomiausių tautos patiekalų.

Edukacinę programą veda ir pagal šeimos autentišką receptą kibinus mokina kepti trakietė karaimė Margarita Rajeckienė.

Dalyviai gauna pradedančio amatininko pažymėjimą.

 

Vieta: Lietuvos liaudies buities muziejus, Miestelio kepykla

Trukmė: 1,5-2 val.

Karaimė Margarita Rajeckienė