Regionas
Architektūra
Daiktai
Želdiniai

Ąsotis alui

gallery thumbnail
LBM 5451 NA 1386, molinis, žiestas, glazūruotas, h- 24,6 cm

Ąsotis pirktas 20 a. 5 dešimtmetyje Pasvalio turguje, naudotas Daujėnų kaime. Dovanotas Lietuvos liaudies buities muziejui 1971 metais.

Lietuvoje nuo seniausių laikų buvo daromas naminis salyklinis alus, kurį daugiausia darė vyrai, nors būta aludarių ir moterų. Vietovėse, kur naminis alus buvo populiarus, jį mokėjo daryti beveik kiekvienas. Ypatingais atvejais geram, stipriam alui padaryti už atlyginimą būdavo kviečiamas žinomas aludaris, kuris per vaišes prižiūrėdavo, kad ant stalo netrūktų alaus. Plačiau

Dalgelė ir grėbliukas

gallery thumbnail
LBM 84041 ŽŪ 1615
gallery thumbnail
LBM 7784 ŽŪ 626

Aukštaitijos sodybose – Daujėnų ir Tauragnų klojimuose bei Pagirių vežiminėje – eksponuojamos tik šiame regione paplitusios dalgelės su grėbliukais. Dalgelė – tarpinis įrankis tarp pjautuvo ir dalgio. Ja kirsdavo ir vyrai, ir moterys. Muziejuje saugomos 47 dalgelės bei 23 grėbliukai. Kairėje rankoje laikydavo grėbliuką. Juo palenktus javus nukirsdavo dešinėje rankoje laikoma dalgele. Plačiau

Spinta rūbams

gallery thumbnail
LBM 12268/B1986. Spinta rūbams. XIX a. II p.

Tai įspūdingas liaudies meno šedevras su aštuoniais skirtingais tapytais ornamentais. Ornamentai įkomponuoti tapybos laukuose spintos galuose ir duryse. Tapybos laukų baltas fonas gražiai dera su sodriais augaliniais ornamentais. Spintos viršuje užrašas „1868”, o apačioje, ant stalčių – „ROKU 1880“. Tikėtina, viršutiniai skaičiai – spintos pagaminimo data, o apatiniai – spintos ištapymo metai gūdžiais spaudos draudimo laikais.

Kilimėlis, gūnelė

gallery thumbnail
LBM 4428 AD 5208

Lininiai verpalai (metmenys ir pašovai), vilnoniai siūlai (ataudai). Kaišytinė audimo technika. Šiuo kilimėliu uštiesdavo vežimo pasostę važiuodami į bažnyčią bei turgų, taip pat, po apačią padėję prastesnį kilimėlį, šventadieniais, šaltu metų laiku užklodavo arklį.

Užvalkalas pagalvei

gallery thumbnail
LBM 4428 AD 5208

Lininiai verpalai ir medvilniniai siūlai, žičkai. Austa ruoželiniu pynimu per 8 (aštuonias) nytis. Tai vieni puošniausių lininių audinių. Tokiais užvalkalais apvilktas pagalves klodavo į lovą svečiui, dėdavo ant lovos virš antklodės ar lovatiesės šventadieniais bei laukdami kunigo. Tik susidėvėjusius naudojo kasdienai.