Gegužės 8-ąją pagal bažnytinį kalendorių pagerbiamas Šv. Stanislovas, gyvenęs 1030–1079 m. Šv. Stanislovas buvo išrinktas Krokuvos vyskupu, todėl laikomas Lenkijos ir Krokuvos miesto globėju. Atėjus krikščionybei Lietuvoje gegužės 8-oji sutapatinta su Šv. Stanislovo vardadieniu.

Pasak etnologo Liberto Klimkos, tai, kad Šv. Stanislovas gerbiamas ir Lietuvoje, rodo Stanislovo, Stasio ir Stasės vardų populiarumas seniau ir dabar. Liaudyje Šv. Stanislovo diena dar vadinama Cibulinio diena. Daržuose būdavo sodinami svogūnai, todėl kaime ir sakoma, kad Stanislovo vardadienis – ,,cibulinis“. Nuo seno lietuviai tikėjo, kad šią dieną pasodinti svogūnai užaugs dideli, sveiki ir neišeis į žyduolius. Šv. Stanislovo – Cibulinio – dieną senoliai laikė tinkamiausia sodinti svogūnus, nes tada jau būna  įšilusi žemė.

Svogūnas – lietuvių ypač mėgstama daržovė, nors  ruošdama patiekalus ne viena šeimininkė svogūną aprauda. Jų sodinimas – tikras žemdirbių ritualas. Sodintojai turi  savo kūnu pajausti gamtą, todėl jie turi būti basi, lengvai apsirengę. Į daržą šeimininkė turėtų išeiti geros nuotaikos, ne pikta, nes tada ir svogūnai bus ,,pikti“ – labai aštrūs. Tauragės žemaičiai sakydavo: ,,svogūnus reikia sodinti Šv. Stanislovo dieną, vos saulutei tekant“, o kiti – „jau saulei nusileidus, bet dar nepasirodžius mėnuliui, kad svogūnai neišeitų į žyduolius“. Buvo tikima, kad žyduolių nebus, jei sodinukus perpilsi per dervuotą vežimo rato stebulę. Senolių išmintis diktavo – nupjaustytus sodinamų svogūnų gumbų galus ir lukštus išpilti ant viešo kelio, kad per juos važinėtų vežimai. Sako, kad tai padarius paslapčiomis, pasodintieji svogūnai labai gerai uždera. Svogūnų lysvės gale reikia įsmeigti kokią nudėvėtą šluotą, tuomet užaugs labai geri laiškai. Sodinimo laikotarpiu buvo linkima: ,,Kad tau Dievas duot sveikatą gražią ir svogūnų ežią“.

Svogūnų sodinimui svarbiausia buvo  tinkama mėnulio fazė: geriausia sodinti tuščiam mėnesy, tada būsią dideli arba trečią dieną po jauno. Daržų darbus stengdavosi nudirbti prieš Šv. Domicelės, Šv. Stanislovo dienas – gegužės 7 -ąją ir 8- ąją.  Šv. Stanislovo diena svarbi ir bitininkams. Pagal šios dienos orą spėliota, koks būsiąs einamųjų metų medunešis: jei saulėta – bus daug medaus, jei diena apniukusi – teks medų palikti bitelių žiemojimui.

Taigi, nors neapsiverkus apdoroti svogūnus yra tikras iššūkis, bet ši daržovė vis tiek yra viena iš mėgstamiausių. Svogūnų yra labai įvairių rūšių, o jų priežiūra nereikalauja daug dėmesio, todėl verta svogūnus auginti patiems.

           Šiandien sveikinkite varduvininkus ir sodinkite svogūnus.

 

Parengė vyresn. muziejininkė Danutė Blaževičienė