Muziejaus miestelio tarpukario valstybinės degtinės parduotuvės ekspozicijoje eksponuojami unikalūs eksponatai – XIX a. pab. – XX a. pr. (iki 1915 m.) Žiežmariuose veikusio Habdanko vyno rūsio baldai. Tai 2 prekystaliai, lentynos buteliams laikyti, kasa ir tinklas prekystaliams atitverti.

Vyno rūsys buvo parduotuvė, kurioje prekiavo vynu ir greičiausiai degtine išsinešti. Per Pirmąjį pasaulinį karą į jį pataikė artilerijos sviedinys. Skeveldros užmušė vieną iš Habdankų giminės artimųjų. Parduotuvės savininkus ši mirtis taip sukrėtė, jog vyno rūsį uždarė, o „monopolio“ kambarį užkalė. Įdomu, jog šis kambarys buvo užkaltas iki pastato nugriovimo (apie 1978 m.). Tuomet muziejus ir įgijo baldus, krosnelę „Akaria“, kuri šildė patalpas, butelių.

Valstybinę degtinės parduotuvę žmonės dažniausiai vadino „monopoliu“. Šis terminas buvo įsitvirtinęs dar nuo Rusijos imperijos valdymo laikų. 1923 m. Lietuvoje buvo įvestas valstybinis degtinės monopolis, galiojęs iki nepriklausomybės praradimo 1940 m. Parduotuvėse pardavinėjo degtinę, spiritą ir denatūruotą spiritą. Jose ar prie jų nebuvo galima gerti. Čia nusipirktą butelį reikėjo išsinešti. Pažeidėjai buvo baudžiami, todėl pasitaikydavo ir protestų.

Parduotuvės baldai pagaminti XIX a. pab. – XX a. pr. Ant jų yra likusių skeveldrų žymių. Prekystaliai yra dėžės, kurias sudaro lentų dugnas, jų galai, lentų viršus ir priekyje 3 įsprūdinės plokštumos. Abiejų prekystalių ketvirta sienelė yra su įstiklintomis durelėmis. Vieno prekystalio vidaus tūris padalytas 2, kito – 3 lygiais.

Ant prekystalių esančio metalinio tinklo paskirtis – atitverti klientus nuo lentynose esančių butelių. Tinklas ištemptas ant medinio rėmo. Buteliai buvo išduodami ir priimami pro tinklo viduryje esantį langelį. Pro jį klientai pardavėjui paduodavo ir pinigus, o šis – grąžą.

Kasos dėžė sukalta iš plonų lentelių. Viršutinis dangtelis atverčiamas, pritvirtintas 2 lankstais. Kasoje pardavėjas laikydavo pinigus ir buhalterijos knygas. Nuožulnioji jos plokštuma buvo naudojama rašyti.

Juodai dažytas lentynas sudaro 2 simetriškos dalys, sumontuotos abipus įsprūdinių įstiklintų durų. Virš durų įrengta lentynėlė ir dekoratyvinis durų portalas, kuriame įstatytas laikrodis. Griežtai pagal jo rodomas valandas parduotuvė buvo atidaroma ir uždaroma. Tai kontroliavo vietos valdžia. Vieną lentynos šoną sudaro 3 dalys. Vidurinė dalis yra su įstiklintomis arkinėmis durelėmis, kurios uždaro spintelę.⠀

Valstybinės degtinės parduotuvės ekspozicijoje taip pat eksponuojamas vienintelis į muziejų patekęs butelis su Habdanko vyno rūsio etikete.

Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė

Vyresnysis muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas