Tarpukaryje mezgimo rankomis bei mašina buvo mokoma amatų-namų ruošos mokyklose. Žemės Ūkio rūmai organizuodavo mezgimo kursus. Mezgimo paslapčių mokė ir privatūs asmenys. Veikė mezgimo dirbtuvės, kuriose buvo galima užsisakyti norimą mezginį. Steigėsi didesni fabrikai – tarkime, jau nuo 1918 m. Vilniuje atidarytos privačios kojinių mezgimo dirbtuvės „Vilniaus karūna“ (dabartinė „Sparta“), kuriose dirbo 11 darbininkų.

Mezgimo mašina kojinėms megzti buvo pirkta už 600 litų tarpukaryje. Kojines, kurias parduodavo savo parduotuvėje, Kėdainiuose mezgė Marijona Morkūnaitė ir jos brolis. Į Lietuvos liaudies buities muziejų mezgimo mašina įgyta 1985 m. kartu su nebaigta megzti kojine. M. Morkūnaitė dar siuvo vyriškus apatinius baltinius: marškinius ir ypatingai gero modelio, pirkėjų labai vertinamas kelnes. Taip pat turėjo biliardinę.

Rankinė mezgimo mašina pagaminta iš metalo. Skirta apvaliam mezgimui. Liemuo yra cilindro formos. Priveržiant pritaisoma prie stalo. Sukant rankeną sukasi du krumpliaračiai ir cilindras su 97 adatėlėmis (skersmuo 13 cm). Prie pagrindo pritaisytas stovas siūlams laikyti su trimis siūlų ritėmis. Stovo aukštis 48 cm, cilindrų skersmuo 13 cm. Mašina turi kelis reguliavimo mechanizmus: plokštelę su skale ir skatmenimis: „0 5 10 15“ bei ranka sukamą rodyklę su skaitmenimis: „10 20 30 40 50 60 70 80 90 100“. Raidės „DRGM“ rodo, jog mezgimo mašina buvo pagaminta Vokietijoje, 4 XX a. dešimtmetyje.

Mašina turi papildomas dalis: cilindrą su 97 adatėlėm (skersmuo 13 cm), nuimamą cilindro dalį ir neaiškios paskirties detalę, kurioje yra reguliatorius su skalėje pažymėtais skaitmenimis nuo 1 iki 6.

LLBM fonduose saugoma dar viena mezgimo mašina. Tai 1970 m. pagaminta horizontali rankinė mezgimo mašina „Neva-1“, buvusi labai populiari sovietmetyje.

Mezgimo mašina kojinėms megzti eksponuojama muziejaus miestelyje, gyvenamajame-prekybiniame name iš Kauno.

Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė

Vyresnysis muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas