Artėjant didžiausioms metų šventėms, trumpai apžvelkime Kalėdų eglučių puošimo tradicijas Lietuvoje. Pastebėtina, jog keičiasi ne tik dekoracijų mados, bet ir pačios tradicijos. Kalėdoms pradedame ruoštis vis anksčiau ir anksčiau. Didžiosios miestų eglės įžiebiamios jau lapkričio pabaigoje, o pagrindinė namų puošmena atsiranda dar gerokai prieš Kūčias. Tačiau dar mūsų senelių ar prosenelių laikais taip skubama nebuvo. Dar iki Kalėdų eglutei tampant pagrindiniu švenčių akcentu, namai buvo puošiami eglės šakomis. Krikščionims eglė buvo laikoma šventu, amžinai žaliuojančiu medžiu, simbolizuojančiu vis atsinaujinančio gyvenimo šventę. Dažnu atveju aplink sodybą buvo gausu medžių, tad eglutės pirmiausiai buvo puošiamos lauke. Pati eglutės puošimo tradicija pas mus atkeliavo gana vėlai – tik XX a. pr. iš Vokietijos. Pirmiausiai ši mada plito tarp diduomenės atstovų, vėliau – ir valstiečių šeimose. Dekoracijos būdavo gaminamos iš natūralių medžiagų – iš to, kas būdavo po ranka – saldainių, obuolių, kankorėžių, džiovintų uogų, taip pat iš popieriaus gamindavo žaisliukus, girliandas. Vietoj mums įprastų elektrinių girliandų, eglutės buvo apšviečiamos tikromis žvakėmis, todėl buvo uždegamos tik Kūčių vakarą. Mums gerai pažįstami šiaudiniai pinti žaisliukai labiau plito išeivijoje, JAV. Tautinė eglutė anapus Atlanto buvo puošiama sumažintais Lietuvoje paplitusių sodų variantais. Vaikams eglutės puošyba buvo dvigubas džiaugsmas – po šv. Kalėdų kai kurias puošmenas galima nusikabinti ir suvalgyti. Ir tik vėliau pradėjo atsirasti mums jau gerai pažįstami stikliniai žaisliukai. Pirmiausiai – turtingiau gyvenančių miestiečių namuose.

Vienas toks stiklinis kalėdinis žaisliukas „Žibintas“ (LBM 35779) saugomas ir Lietuvos liaudies buities muziejuje. Tai 6 cm aukščio ir 4 cm pločio pramoninės gamybos žaisliukas, kuris prie eglutės šakos buvo tvirtinamas lapelio formos metaliniu segtuku. Žaisliukas apvalios formos, viduryje – geltonos spalvos iškili žvaigždė, kurios vidus įgilintas, dažytas raudonai. Žaisliuko dekoravimas iš abiejų pusų vienodas. Šiuo žaisliuku buvo puošiamos Kalėdų eglutės Kauno miestiečių šeimoje XX a. 4 – 5 dešimtmetyje.


Šiuo metu vintažiniai ir natūralūs papuošimai vėl grįžta į madą, tačiau jau dėl kitų – gamtosauginių priežasčių. Kviečiame ir Jus per šias Kalėdas pasipuošti tvariai.


Vyresnioji muziejininkė Kristina Štaupaitė