Interaktyvus žemėlapis
Oninės ir rugiapjūtė
Rytas muziejuje

EKSPONATO BYLA: GYVENAMASIS NAMAS IŠ PLUNGĖS „MUZIKONTINĖ“

Šis gyvenamasis namas iš Plungės, vadinamas „muzikontine“, statytas XIX–XX a. sandūroje. Pagal senųjų gyventojų pasakojimus, jis statytas Plungės dvaro orkestro repeticijoms miestelyje, atokiau nuo rūmų. Manoma, kad orkestro repeticijose dalyvavo ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

68046 P-7602 LA-1 bv1_resize

Gyvenamasis namas iš Plungės „muzikontinė“. Rimgaudo Žaltausko nuotrauka.

Pastatas rekognoskuotas dr. Eligijaus Juvencijaus Morkūno ir Ruslano Aranausko, į muziejų perkeltas 1992 metais. Statyba finansuota iš Lietuvos vardo 1000-mečio paminėjimo programos.

Namas vieno aukšto, jo dydis 11,3 x 8,9 m, aukštis – 7,2 m. Sienos iš lauko apkaltos lentomis stačiai, su antsiūlėmis. Stogas keturšlaitis, dengtas skiedromis, su puošniais lietvamzdžiais.

Pastatas įdomus statybiniu požiūriu. Jis statytas iš sienojų, rankiniu būdu išpjautų dročių. Kertėse sienojai suleisti į šulus, langai taip pat statyti tarp šulų. Visi šulai statomi į ilgą apatinį vainiką, o viršuje surakinami viršutiniu vainiku. Šulai iš abiejų šonų su išdrožomis, į kurias statomi trumpi sienojų gabaliukai su „capais“ galuose ir tokiu būdu formuojama siena ir langų angos joje.

Pastate keturios patalpos, didžiausia yra įėjus pro fasadines duris (manoma, kad ji buvo skirta orkestro repeticijoms). Visos vidinės sienos tinkuotos, dažytos baltai, palubėje puoštos trafaretinėmis spalvotų augalinių ornamentų juostomis. Visų patalpų grindys medinės, lubos plačių profiliuotų lentų, suklotų vožtinai ant balkių. Didžiąją patalpą šildo rusvų neglazūruotų koklių statmalkė krosnis, atvežta iš Šiluvos mokyklos, puošta reljefiniais kokliais ir reljefiškai puoštomis ketinėmis durelėmis. Kitas patalpas apšildo taip pat statmalkės, dvi atskirai stovinčios tinkuotos ir baltintos krosnys. Apšildymo sistema skiriasi nuo kitų pastatų – čia įrengtų trijų krosnių dūmovamzdžiai sueina į vieną daugiakanalį kaminą, išvestą virš stogo.

Plungėje pastatas stovėjo ant banguoto reljefo, po vienu kampu buvo rūsys. Muziejuje vieta irgi banguota, bet šaltiniuota, todėl rūsio atsisakyta.

Statant „muzikontinę“ muziejuje, į apatinio vainiko kertę pagal seną paprotį buvo įdėtas vaškinis kryželis, monetos, duonos gabaliukas – magiški daiktai, turintys užtikrinti apsaugą, sėkmę, turtą namui ir jo naudotojams.

Vyr. muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas

Renginiai liepą
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
34
5
6
7
8
9
1011
12
13
14
15
16
1718
19
20
21
22
232425
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510