Muziejaus Negatyvų rinkinyje saugomas talentingo fotografo Algirdo Kubiliaus fotonegatyvas „Gyvenamojo namo vidus“. Fotografuota 1967 m., per pirmąsias muziejininkų lauko ekspedicijas po Lietuvą, ieškant keltinų pastatų ir eksponatų.

Suskaitmeninti 84 A. Kubiliaus Narvaišių (Plungės r. sav.) kaime nufotografuoti vaizdai. Viename fotonegatyve užfiksuotas Stasės Daukšienės gyvenamojo namo (trobos) vidus. Į akis krinta laikraščiais bei kitais popieriais išklijuotos sienos, durys, tiesiog akinančios baltumu. Iš S. Daukšienės sodybos tais pačiais metais į muziejų buvo įgytas ir perkeltas numas su atviru ugniakuru viduje ir ūkinėmis patalpomis po vienu stogu. Kadaise tokiuose būstuose gyvendavo, o XIX a. jie naudoti jau tik kaip ūkiniai pastatai.

Laikraščiai nuo seno buvo „skirti“ ne vien skaitymui. Kaip rašo rašytojas Kazys Saja, „laikraščiais išlipdytos mano globėjo, klumpdirbio Adomo sienos – pirmoji man pasiekiama biblioteka. Netrukus smetoniškus laikraščius teko keisti sovietiniais“. Senus laikraščius patiesdavo ant lentynų, aplenkdavo knygų viršelius, suvyniodavo daiktus ar net maisto produktus. Labai ilgą laiką laikraščių gabaliukus, prieš tai suglamžę, kad būtų minkščiau, panaudodavo kaip tualetinį popierių.

 

Parengė Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė-Vaškevičienė

 

Literatūra

Šimtmečio anketa: Kazys Saja, Erika Drungytė, Andrius Jakučiūnas. Prieiga internetu: https://www.zurnalasmetai.lt/?p=2609

Fotonegatyvas „Gyvenamojo namo vidus“. LBM 16813. Algirdo Kubiliaus nuotrauka, suskaitmenino Rimgaudas Žaltauskas.