Ši dėžė priklausė garsiam Rumšiškių miestelio siuvėjui Jonui Klimui (1912–1992). Naują kojinę „Singer“ siuvimo mašiną jis įsigijo 1930 metais, greičiausiai iš šiomis siuvimo mašinomis prekiavusio agento. Dėžė sukalta iš lentų, 43 cm aukščio, 58 cm ilgio, 23 cm pločio. Ant jos anglų kalba juodomis raidėmis užrašyta „Singer Sewing Machines“ („Singer siuvimo mašinos“).

Tarpukaryje „Singer“ siuvimo mašinomis prekiauta itin aktyviai. Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, sukurtas agentų, siūlančių išsimokėtinai pirkti mašinas, tinklas, organizuoti nemokami siuvimo bei siuvinėjimo kursai. „Singer“ pavadinimas tapo siuvimo mašinos sinonimu.

Agentai labai mokėdavo siūlyti, „pripiršti“ savo prekes, teigdami jog išsimokėtinai perkant „išeina pigiau ir gauni naują naujutėlę mašiną“. Pašvitinio (Pakruojo r. sav.) apylinkėse gyvenusi Ona Vaitiekūnaitė-Paužuolienė su iš Šiaulių atvažiavusiu agentu taip pat susitarė dėl naujos mašinos pirkimo. Agentas patarė įmokas mokėti dalimis. Pirmoji įmoka – 70 litų. Vis tik nusprendė sumokėti visus pinigus iš karto, kad „nereikėtų važinėti ir klausinėti, kiek reikia mokėti“. Siuvimo mašiną agentas atvežė iš Šiaulių kiekvieną rytą į Pašvitinį kursuojančiu autobusu „Šiauliai-Pašvitinys-Žeimelis“. Gabenimui skirta dėžė buvo patalpinta ant autobuso stogo. Ji turėjo ir priedus, skirtus siuvinėjimui. Šią mašiną iš O. Vaitiekūnaitės-Paužuolienės dažnai skolindavo keliaujantys siuvėjai. „Mūsų buvo nauja „Singerinė“, o jiems nereikia savo mašinėlės vežiot“.

Raguvoje (Panevėžio r. sav.) gyvenusios Onos Jackevičiūtės-Ramoškienės-Nakrošienės pirmasis vyras buvo „Singer“ siuvimo mašinų agentas. Verslas jam sekėsi. Vienus žmones įkalbėdavo lengviau, kitus sunkiau. Pasitaikydavo, jog kas turėjo pinigų, nusipirkdavo greitai, nes vis tiek daiktas, nors namie ir nėra kam siūti. Jis siuvimo mašinas paimdavo iš Panevėžio „Singer“ skyriaus ir veždavo užsakovams arklio traukiamu vežimu.

Dėžė „Singer“ siuvimo mašinai gabenti eksponuojama siuvyklos ekspozicijoje, muziejaus Miestelio gyvenamajame-prekybiniame name iš Kauno.

 

Parengė Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė-Vaškevičienė

 


Naudota literatūra

Pašvitinio siuvėjai. LBM 5421. Byla saugoma LLBM archyve.

Šis tas apie Raguvos amatininkus ir prekybą. Raguva, Versmė, 2001,  p. 621.

Dėžė, skirta „Singer“ siuvimo mašinai gabenti. LBM 52004. Rimgaudo Žaltausko nuotrauka.