Šią vasarą menininkė, kurios kūrybinis braižas puikiai pažįstamas meno mylėtojams, o kūryba priskiriama Lietuvos dailės aukso fondui, ilgametė Lietuvos liaudies buities muziejaus restauratorė Elena Kniūkštaitė pažymėjo garbingą jubiliejų. Šia proga Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Aristavėlės dvare iškilmingai atidaryta paroda „Elena Kniūkštaitė ir Lietuvos liaudies buities muziejus“

Dailininkė Elena Kniūkštaitė pasižymi savitu pasaulio matymu, liaudiška pasaulėjauta, giliu žmogaus būties suvokimu. Jos darbuose tikrovės ir vaizduotės klodai taip neatskiriamai susipynę, kad sukuria naują magišką realybę.

Iš Žemaitijos kilusi, Vilniuje įgijusi fotografės specialybę, 1976 m. Elena Kniūkštaitė persikėlė į Rumšiškes ir gyvena čia iki šiol. Lietuvos liaudies buities muziejuje dailininkė dirbo restauratore, o muziejuje esančioje Mičiūnų sodyboje įrengtoje dirbtuvėje gimė žinomiausi jos kūriniai. Daugybė paveikslų įkvėpta Lietuvos liaudies buities muziejaus kraštovaizdžio įvairiais metų laikais, tad, kaip teigė parodos kuratorė menotyrininkė Ina Dringelytė, dailininkės Elenos Kniūkštaitės darbai savotiškai sugrįžo namo, į vietą, kurioje „gimė“.

Parodos atidarymas buvo išties šventiškas – svečius muzikos garsais žavėjo Rumšiškių smuiko studijos mokiniai Elzė, Rusnė, Motiejus, Vainius, Meda ir Toma su mokytoja Inga Bražioniene, kurie atrodė tarsi iš Elenutės paveikslų nužengę angeliukai. Šventinę ir dvaro aplinkai derančią nuotaiką sukurti padėjo „Vaivos šokių studijos“ šokėjos Vaiva Narušienė (vadovė) ir Vytautė Sadauskaitė.⠀

Atidarydama parodą ir sveikindama menininkę, Lietuvos liaudies buities muziejaus direktorė Gita Šapranauskaitė džiaugėsi, kad greičiausiai muziejų būtų galima įrašyti į Gineso rekordų knygą kaip daugiausiai vieno menininko paveiksluose nutapytą muziejų. Taip pat G. Šapranauskaitė linkėjo dailininkei sveikatos, neblėstančios kūrybos ir nutapyti dar daug žavių muziejaus kampelių bei išreiškė viltį, kad muziejui pavyks įsigyti E. Kniūkštaitės darbų kolekciją.

Dailininkę savo apsilankymu bei sveikinimo žodžiais pagerbė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos viceministrė Zita Bružaitė. Ji negailėjo gražių žodžių dailininkei ir jos kūrybai bei įteikė padėką už Lietuvos kultūros paveldo meninį įprasminimą tapyboje, lietuviškų tautodailės formų pristatymą ir sklaidą, profesionalumą atkuriant muziejaus eksponatų polichromiją.

Į svečius atvyko ir Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus – jis džiaugėsi šia paroda, žavėjosi E. Kniūkštaitės darbais, kurie šviečia ir skleidžia gerą nuotaiką, emocijas. Taip pat meras dėkojo dailininkei už kūrybinę, meninę veiklą, ryškų pėdsaką palikusius kūrinius, atsidavimą ir meilę savo darbui bei kūrybai.⠀

Parodos atidaryme dalyvavo ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas. Jis žavėjosi E. Kniūkštaitės originaliu susikaupimu, įdėmiu žvilgsniu, kuris kartu su jos darbais „ateina“ ir į parodas bei linkėjo kurti ir neišklysti iš pasirinkto kelio.

Parodos kuratorė menotyrininkė Ina Dringelytė pabrėžė, kad ši paroda išskirtinė ne tik į vieną vietą surinktais pačiais stipriausiais, unikaliausiais su muziejumi susijusiais darbais iš įvairių laikotarpių, bet ir išskirtine ekspozicine erdve – mediniame Aristavėlės dvare, tarp eksponatinių dvaro baldų ir tekstilės. I. Dringelytė reziumavo, kad apie Elenos Kniūkštaitės tapybos darbus nereikia daug kalbėti ar apie juos svarstyti – juos reikia jausti.

Menotyrininkė, „Eglės galerijos“ ir didžiausios Elenos Kniūkštaitės darbų kolekcijos savininkė Eglė Mickutė padėkojo visiems, prisidėjusiems prie parodos organizavimo, o ypatingai pačiai dailininkei Elenai Kniūkštaitei ir Aukščiausiajam, kuris suteikė jėgų tokiai kolekcijai sukaupti.

Galiausiai Elena Kniūkštaitė pasidalino istorija, kaip nuo pat Aristavėlės dvaro muziejuje pastatymo galvojo, kad čia tiktų eksponuoti jos darbus. Šios mintys išsipildė su kaupu – surengta paroda išties įspūdinga, o darbai puikiai dera prie dvaro aplinkos.

Paroda veiks iki spalio 15 d. ir bus lankoma trečiadieniais, ketvirtadieniais, sekmadieniais 12-16 val. bei šeštadieniais 10-18 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje, Aristavėlės dvare. Lankytojus pasitiks dailininkė Elena Kniūkštaitė. Paroda rengiama drauge su Kauno „Eglės galerija“.⠀