„Kas per Žolinę neviešės, tas visą gyvenimą laimės neturės!“ – sako žmonės. Nuo seno Žolinės atlaidai – visuotinio viešėjimo, giminių susitikimų diena. Kviečiame susitikti su artimaisiais Žolinės šventėje rugpjūčio 15 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse!

Kaip teigė Tėvas Stanislovas, Žolinė – tai „Žemės Dievo šventė“, kuomet žmogus pamato, kaip jo darbas atneša derlių, sodas subrandina vaisių, o miškai atveria gėrybių kraites. Protingas yra tas žmogus, kuris, užuot skaičiavęs, kiek gaus už užaugintą ar surinktą gėrybę, apsižvalgo, kam turėtų už tai padėkoti – žemei, dangui, saulei, lietui, žmonėms, Viešpaties apvaizdai. Turtingas tas, kurio krosnyje kepa duona ne tik vaišių stalui, bet ir elgetos krepšiui.

Sakoma, kad Žolinė esanti bene vienintelė metų šventė, kai visos gėlės nori būti nuskintos ir nuneštos į bažnyčią. Nuo seniausių krikščionybės laikų gyvuoja paprotys šią dieną Bažnyčioje švęsti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmę ir šventinti vaistingas laukų žoleles, gėles, javus ir daržoves. Tikima, kad pašventintos gėlės apsaugo namus nuo perkūno, gaisro, piktųjų dvasių. Dzūkės nuo seno į gėlių puokštę įdėdavo morką, griežtį, buroką ar net kopūsto galvą. Pašventintas daržoves valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru ir gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi už šventųjų paveikslų, o užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Nuo seno išlikęs paprotys Žolinės proga lankyti gimines, į vaišes kviesti kaimynus. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas arba liks vienas bėdoj. Tai ypatinga šventė, nes žmogus, turėdamas savo derlių aruoduose, atsigręžia į artimą ir jam siūlo pagalbą.

Kviečiame per Žolinę nesėdėti namie, o atvykti paviešėti, susitikti su giminėmis, padėkoti už naują derlių, pasidžiaugti jo gėrybėmis, spalvingomis gėlėmis ir dailiausiomis žolynų puokštėmis!

PROGRAMA:

Muziejaus miestelio Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia

12 val. Žolinės puokštės ir tradiciniai atlaidų saldainiai muziejaus miestelyje prie bažnyčios.

13 val. Šventos Mišios, kurias aukoja Rumšiškių Šv. Arkangelo Mykolo parapijos klebonas – kun. Gintas Rumševičius. Gieda ir groja vargonininkė Eglė.

14 val. Šventinė eisena iš bažnyčios į Aukštaitijos kaimą, kryžių pagerbimas ir apvainikavimas su Kauno folkloro klubu „Liktužė“ (vad. Jūratė Svidinskienė).

Plungės namas muziejaus miestelyje

14–17 val. Galimybė savo rankomis išbandyti audimą senovinėmis staklėmis. Pristato vyr. muziejininkė Rasma Noreikytė.

Aukštaitijos kaimo prieigos

14–17 val. Šventinis kermošius – Jūsų lauks ir liaudies meistrai, ir skanumynų gamintojai!

Aukštaitijos kaimas
Pagirių sodyba

12–17 val. Tradicinių Žolinės puokščių paroda.

14–15 val. Gražinos Žumbakienės knygos „Senieji Lietuvos gėlių darželiai. Kvapnūs, puošnūs, gydantys“ pristatymas. Galimybė įsigyti knygą, pabendrauti su autore ir gauti autografą.

15–16 val. Vaistiniai ir prieskoniniai darželių augalai. Pristato vyr. muziejininkė Rasa Žumbakienė.

Gyvakarų sodybos gerasis kiemas

14–15 val. Česlovo Kriščiūno šeimos kapelos koncertas.

15–16 val. Kauno folkloro klubo „Liktužė“ koncertas.

16–17 val. Anykščių kultūros centro teatro spektaklis „Medkopis“. Režisierius Jonas Buziliauskas.

Kirdeikių sodyba

14–17 val. Viktorina tradicinių Lietuvoje augintų kultūrų tema „Ant Žolinės pilnos šalinės“. Veda vyr. muziejininkė Vida Olechnovičienė.

Kyliškių sodyba

14–17 val. Prekyba medumi iš „Tėviškės“ pievų.

Klepšių sodyba

14–17 val. Vaišinimas žolelių arbata, sūriu ir medumi.

Gyvakarų sodybos kluoniena

14–17 val. Kaimo jaunimo žaidimai: „Zovada bėgdamas, kūliais virsi!“

14–17 val. Jodinėjimas arkliais.

Klausučių sodybos kiemas

14–17 val. Pasistatyk namą pats! Veda edukatorius Vismantas Braziulis.

Tauragnų sodyba

14–17 val. Kelionės laiku interpretacinė programa „Žolinė. Šventadienis Lietuvos kaime XX a. 3–4 deš.“

Kilbisų sodyba

14–17 val. Pasakojimas apie bitininkystę ir bitininko inventorių. Veda edukatorius Paulius Stanišauskas.

Organizatoriai pasilieka teisę nežymiai keisti programą.

BILIETAI:

Išankstinius bilietus įsigyti galite internetu čia. Taip pat bilietus galėsite įsigyti ir muziejaus kasose renginio dieną.

Bilietų kainos:

Suaugusiems – 10 €;
moksleiviams, studentams, senjorams, asmenims, kuriems nustatytas 30-50 proc. darbingumo lygis ir soc. remtiniems asmenims – 5 €;
ikimokyklinio amžiaus vaikams, asmenims, kuriems nustatytas neįgalumo arba 0-25 proc. darbingumo lygis ir juos lydintiems asmenims bei 80 metų ar vyresniems asmenims – nemokamai.

Renginys bus fotografuojamas, filmuojamas ir publikuojamas viešai teisės aktų nustatyta tvarka. Už fizinių asmenų fotografavimą, filmavimą ir foto bei vaizdo medžiagos platinimą renginio organizatorius neatsako.