Interaktyvus žemėlapis
Linos Jonikės paroda „Paslaptys II“
Medžio skulptūrų paroda
Padėk muziejui pakeisti rūbą!
Muziejus atidarytas

Vasario 24 d. – pavasaris atlekia ant vieversio sparnų

Dar gyvename žiemos ritmu. Dar skaičiuojame paskutines savo pavadinimu vasarą menančio kalendorinio žiemos mėnesio dienas. Tačiau jau visai netrukus peržengsime kalendorinio pavasario slenkstį.  Dar retą snyguriavimą ir lengvą šaltuką keičia pavasarinis lietus ir šiluma, juos – trumpalaikiai pūgų siautėjimai ir juos sutramdanti saulė. Pamiškių sniegą bei ežerų ir upių ledą vis dažniau kutena saulės spinduliai. Pavasaris jau visai čia pat! Kaip gi jis sugrįš?

 

Senoliai manė, jog pavasario šilumą parneša nedidelis, pilkas, kuklus paukštelis – vieversėlis. Mūsų krašte jis vadinamas artojų draugu ir nuolatiniu palydovu, mat, senovės pavasario švenčių papročiai susieti su artėjančiais pavasariniais ūkio darbais, o jų pradžią žymėdavo ne kalendorinis pavasario pavadinimas, bet pirmasis vieversio pasirodymas. Apytiksliai tai būdavo vasario 24 dieną. Tikėta, jog jei vieversys parskrenda anksčiau nei vasario 24 d. – dar ilgokai bus šalta, jei vėliau – pavasaris ne už kalnų.

 

Su šia diena siejama ir keletas senųjų prietarų. Merginos ir moterys iki šios dienos stengdavosi suverpti visas vilnas, nes „atlėkęs vieversys susuks iš vilnų sau lizdelį“. Vieversio dieną nevalia merginoms šukuotis plaukus, nes vištos vasarą iškapstys daržus ir mylimus rūtų darželius. Taip pat nepatartina šią dieną rėčiu miltus sijoti, nes pasėlius amaras užpuls. Yra ir keletas smagių papročių: sakydavo, kad jei nori būti labai greitas, šią dieną apibėk apie trobą du kartus, nubėk į kaimo galą ir atgal, ir visus metus būsi greitas ir vikrus.

 

Atvykite šiandieną į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Išsirinkite jums patinkančią trobą, esančią viename iš penkių Lietuvos etnografinių regionų kaimų, apibėkite apie ją du kartus, nulėkite iš vieno kaimo galo į kitą ir būkite visus metus ir vikrūs, ir greiti! O rytoj visus kviečiame į Užgavėnių šventę, kurioje kausis Lašininis su Kanapiniu. Ir vasario 24 d. parlėkęs vieversys, ir nugalėtojas Kanapinis mums tikrai padovanos taip ilgai lauktą pavasarį.

 

Vyresnioji muziejininkė Rasa Žumbakienė

 

DIRVINIS VIEVERSYS. Mariaus Čepulio nuotr.

DIRVINIS VIEVERSYS. Mariaus Čepulio nuotr.

 

Renginiai gegužę
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510