Interaktyvus žemėlapis
Elenos Kniūkštaitės paroda
Linos Jonikės paroda „Paslaptys II“
Medžio skulptūrų paroda
Padėk muziejui pakeisti rūbą!

„Tarpukario Lietuvos miesteliai: čia gyveno žydai“

Lietuvos liaudies buities muziejus, įgyvendindamas dalinai Kultūros paveldo departamento finansuojamą projektą „Tarpukario Lietuvos miesteliai – čia gyveno žydai“ parengė 4 seminarų ciklą apie žydų buitį ir gyvenseną tarpukario Lietuvoje. Lektorė, žydų kultūros tyrinėtoja, gidė Asia Gutermanaitė, kurios seneliai ir tėveliai buvo Lietuvos žydai, skaitė paskaitas „Miestelio žydų kasdieninis gyvenimo būdas ir namų aplinka“, „Žydų virtuvės ypatumai“, „Žydų švenčių ciklas“, „Žydų maldos namų funkcijos ir interjeras“.

 
Muziejaus darbuotojai sužinojo apie tarpukario Lietuvos miestelių žydų kasdienybę, namų aplinką, papročius, pasaulėjautą, mąstyseną. Kai kuriuose Lietuvos miesteliuose žydai sudarė gyventojų daugumą. Muziejaus darbuotojai susipažino su tradicijų besilaikančių žydų (vyrų) kasdieną nešiojamu rūbu „cicit“, maldų skraiste, Šabo apeigose naudojamais daiktais: žvakėmis, žvakidėmis. Buvo atskleista dalelė žydų švenčių apeigų – Tašlich, Kaparot, matėme ragą „šofarą“, kurį žydai pučia per šventines apeigas ir vilkelį „dreidl“, kuriuo vaikai žaisdavo per Chanukos šventę. Buvo galima paragauti žydų šventinių valgių – įdarytos lydekos, chalos, neraugintos duonos paplotėlių „macų“ ir imbieru pagardinto morkų skanėsto. Muziejininkai susipažino su sinagogos funkcijomis ir interjeru. Iki antrojo pasaulinio karo visas žydo gyvenimas sukosi apie sinagogą. Čia tėvas atvesdavo dar mažą berniuką, išmokydavo melstis, sulaukus religinės pilnametystės čia pirmą kartą jis buvo kviečiamas skaityti Torą, čia eidavo melstis ir studijuoti Toros visą likusį gyvenimą.

 
Paskaitų metu gauta informacija padėjo parengti pasiturinčio žydo prekybininko, gyvenusio tarpukaryje, buto ekspozicijos koncepciją. Ekspozicija bus įrengta muziejaus etnografiniame miestelyje, Šiaulėnų name. Jos pagrindinis tikslas – atidarius duris lankytojas supras, kad tai – žydo butas.

 

Renginiai liepą
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
45
6
7
8
9
10
1112
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510