Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje veikia Miglės Morkūnaitės autorinių papuošalų paroda „Ornamentų žydėjimas“. Darbai įkvėpti tradicinės lietuviškos tekstilės estetikos – audinių, kostiumų ir kitų ornamentų bei raštų.

Tai jau antroji autorės personalinė papuošalų kolekcija, parengta parodai. 2018 m. pirmoji paroda „Margai rašyta“ buvo pristatyta galerijoje „Aukso pjūvis“ bei eksponuota Kauno rajono muziejuje – Raudondvario pilyje. Naujoji paroda „Ornamentų žydėjimas“ pasižymi kiek įvairesnių ir sudėtingesnių raštų deriniais. Šių piešinių, sukurtų akrilo dažais taškuojant ant natūralios odos, variacijų gali būti nenusakomai daug, o simetrija, atidumas detalėms, įvairūs spalviniai niuansai, jų perėjimai ir deriniai leidžia pajusti skirtingų Lietuvos etninių regionų nuotaiką. Savo akiratį kūrėja plečia vartydama įvairius albumus, knygas, analizuodama muziejaus eksponatus bei tautinio kostiumo audinių raštus. Atkreipdama dėmesį į klimato kaitos, aplinkos taršos, masinio vartojimo problemas, M. Morkūnaitė savo darbuose renkasi naudoti kiek įmanoma daugiau antrinių žaliavų (panaudotas kartonines pakuotes, nebedėvimus odinius drabužius, atraižas).

Lietuviškų ornamentų papuošaluose tema pasirinkta neatsitiktinai. Autorė jau daugiau nei 10 metų kuria aksesuarus iš odos ir tekstilės, tyrinėja juvelyrikos istoriją, domisi konceptualia šiuolaikine juvelyrika, rengia straipsnius, recenzijas apie šios srities parodas. Taip pat 7 metus aktyviai dalyvavo VDU folkloro ansamblio „Linago“ veikloje, yra susipažinusi su lietuvių etnine kultūra, tautinio kostiumo stiliaus ir ornamentikos klausimais. Pradėjus jungti šias gyvenimo patirtis, gimė originalaus dizaino papuošalai.

M. Morkūnaitė šiais kūriniais siekia savitu būdu įprasminti lietuviškumo ženklus ir pateikti juos kasdieniame gyvenime pritaikomuose kūriniuose. Žinomas tarpukario Lietuvos tyrinėtojas Antanas Tamošaitis tarpukariu išleistoje knygoje „Sodžiaus menas“ rašė: „Mūsų kartos uždavinys yra tuos liaudies kūrybos turtus, kurie jau išėjo iš gyvenimo apyvartos, surinkti ir neduoti jiems žūti. Bet to būtų maža. Mūsų liaudies meną mes turime visokeriopai palaikyti, iš senų amžių atėjusią jų išvaizdą, raštus, spalvas tobulinti ir taikyti naujiems šių laikų meno dirbiniams.“ Šie žodžiai aktualūs ir šiandien bei skatina semtis įkvėpimo iš mūsų senelių, prosenelių gyvenimo. Išties šiais laikais yra nemažai menininkų, kurie, vienu ar kitu būdu remdamiesi tradicine etnine kultūra bei naudodami modernias priemones, kuria naujus šiandienai pritaikytus dailės, dizaino ar net buities atributus. M. Morkūnaitė šia kolekcija papildo jaunųjų menininkų būrį bei prisideda prie lietuviškosios etninės kultūros plėtojimo ir savito protėvių rankų darbo tradicijos tęsimo.

Paroda veiks iki rugpjūčio 28 d. muziejaus sutikimo vartuose.

Organizatorius – Lietuvos liaudies buities muziejus.

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba.