Interaktyvus žemėlapis
Paroda Darbastalis
MALONIAI KVIEČIAME Į PRAKTINIUS SEMINARUS „PIRTIES STATYBA“, KURIE VYKS RUMŠIŠKĖSE LLBM, PRIE ARISTAVĖLĖS DVARO.
„Senosios medinės prakartėlės iš Lietuvos bažnyčių 2“
Leles

Lietuvos liaudies buities muziejus kviečia pagal senus Kalėdų papročius atšvęsti Blukvilkio šventę

Gruodžio 29-ąją kviečiame sudeginti per metus susikaupusias visas blogybes! Nuo 13 val. vilksim ir deginsim blukį – lai sudega rūpesčiai ir problemos! Dainuosim, šoksim, vaišinsimės ir, jei gamta leis, visaip žiemiškai pramogausim! Neatvyksit – blogybes Naujiesiems išsaugosit…

 

Į šventę kviečiama rinktis prie Užbradumės smuklės. Ten ir prasidės Blukio vilkimas per Žemaitijos kaimo sodybas. Šventės dalyviai eidami ratu prisimins praėjusius metus dainomis ir žaidimais, pagal gamtos ženklus spės ateinančių metų palankumą. Mušdami tabalus ir kartodami burtažodį „Tabalai tai tai, judink seni kaulus, up up up suplok rankų delnus …“ atsikratys praeinančių metų blogybėmis ir apeigomis suvarę jas  į Blukį – sudegins.

 

Pagal senuosius lietuviškus papročius Kalėdų šventės ženklas – didžioji kaladė, žemaičių dar vadinama Blukiu, o aukštaičių – Ugnies mituliu. Tikėta, kad jam galima perduoti ir palikti visas savo kaltes, nuodėmes ir pykčius. Tai galima padaryti, trinktelint per blukį lazda ar kokiu kitu daiktu, galvojant apie tai, kas neišsipildė, kas mus trikdo ir pykdo.

 

Sudeginus blukį, bus sudegintos ir jame slypinčios blogybės ir nepritekliai, bus išlaisvinta gausa ir šviesa. Kalėdų blukis kupinas įkalintų galių, jį sudeginę išvaduosime gėrį, išlaisvinsime mums priklausančią Dieviškąją kūrybos ugnį. Vienas žmogus to blukio nė iš vietos negalėdavo pajudinti, toks masyvus jis būdavęs. Jo vilkimas suburdavo bendruomenę linksmam ritualui.

 

Kaimo gyventojai užnerdavo virves ant storos medinės kaladės arba kelmo ir vilkdavo ją per visą kaimą, užsukdami į kiekvieną kiemą. Kaimo gale iškilmingai sukurdavo laužą ir sudegindavo. Buvo tikima, kad piktajai dvasiai gana pasižiūrėti į žmogaus akis ir jį paveiks tas žvilgsnis, todėl velkantieji – blukvilkiai – prisidengdavo kaukėmis, kad nelabąsias nubaidytų.

 

Tampydavo jaunimas, vaikinai. Persirengdavo čigonais, mitiniais gyvūnais, nepažįstamais žmonėmis. Blukvilkiai visą laiką dainuodavę, šokdavę, per blukį šokinėdavę, netgi visokių pokštų aplankytų sodybų šeimininkams prikrėsdavę. Sveikindavo ir linkėdavo. Kiemo šeimininkai atsidėkodami vaišindavo.

 

Literatūroje galima rasti ir tokių paaiškinimų, kad, jei į kiemą atvelkama kaladė, tai ateinančiais metais linai, javai gerai derės, kopūstų galvos, burokai bus kaip kaladė, o kad ją išvilktų, reikia pavaišinti.

 

Išsamesnė informacija telefonu 8 346 47392

 

Nuotraukos Eglės Knygauskaitės-Liakienės

 

 

 

 

Renginiai rugpjūtį
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
34
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
232425
262728293031
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2