Interaktyvus žemėlapis
Pavasaris 3

IŠ PABRĖŽOS „TAISLIAUS AUGYMINIO“: KAS PAŽADINA PAVASARĮ?

Nesustabdomai sukasi metų ratas. Dar visai neseniai po sniegą klampojome ir džiaugėmės gražia ir šalta žiema, kai staiga papūtus pietų vėjui, pusnys ištirpo ir žiemą primena tik kur ne kur drybsančios sniego krūvelės. Vis aukščiau pakylanti saulė ilgina dieną ir kviečia mus vis dažniau ir ilgiau pasidairyti po kiemą ir pasidžiaugti šiluma. O štai gamtoje, rodos, dar ramu, tačiau jau jaučiamas bruzdesys: kas gi pirmas pasveikins Saulę ir išdrįs pirmu žiedu brūkštelti miegančiam pavasariui per nosį?

Ir štai dar XIX a. pradžioje garsus Žemaitijos sūnus Tėvas Jurgis Ambraziejus Pabrėža savo didžiausiame ir reikšmingiausiame veikale Taislius Augyminis aprašė augalą pavadinimu snieginėlė panelė (Galanthus nivalis L.; gr. gala – pienas, athos – žiedas, lot. nivalis – sniego). Štai apie ją, dar anuomet Žemaitijoje gyventojų daržuose augintą, pats J. A. Pabrėža rašęs: Augimy ira praanaszo pawaasary [Augalas yra pavasario pranašas]. Šiandieną sniego baltumo žiedais pavasarį sveikinantis gėlių darželių augalas vadinamas baltąja snieguole. Kovo ar balandžio mėnesį iš sniego ar tamsios žemės kyšantys jų balsvi žiedeliai suteikia vilties, kad žiema jau pasibaigė.

PXL_20210315_143349707.PORTRAIT~3

Baltosios snieguolės. Rasos Žumbakienės nuotrauka.

Tvirtais lapų galais pro sušalusią žemę prasiskverbusios snieguolės iškelia varpelio formos žiedą. Kai tik dieną oro temperatūra tampa aukštesnė nei 10°C, dviem eilėmis po tris žiedlapius išsidėsčiusių snieguolės žiedų išorinė žiedlapių eilė prasiskleidžia, pasklinda malonus aromatas ir juos atranda vabzdžiai apdulkintojai – kamanės. Viduriniai žiedlapiai turi žalios spalvos juosteles, kurios atspindi tik bitėms matomą šviesą, tad pirmuoju nektaru pasivaišinti atlekia ir pirmą kartą apsiskraidančios bitės. Šaltas pavasario naktis iškęsti ir nesušalti snieguolėms padeda jų sudėtyje esantis ypatingas baltymas, kuris, esant neigiamai aplinkos temperatūrai, neleidžia ląstelėse formuotis ledui ir augalui sušalti. Šaltą naktį nesušalę snieguolės, vos tik temperatūra tampa teigiama, vėl atgyja, stiebiasi aukštyn ir skimbčiodama balsvu žiedo varpeliu žadina pavasarį. Šaltą pavasarį snieguolės žydi ilgai. Esant šiltiems pavasariniams orams, anksti sužydusių snieguolių žydėjimas būna trumpas.

Pavasari, nubusk!

Vyresnioji muziejininkė Rasa Žumbakienė

Renginiai gegužę
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510