Lietuvos liaudies buities muziejuje unikalus, skaudžius Lietuvos istorijos momentus menantis Tremties ir pasipriešinimo sektorius buvo pradėtas formuoti Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ iniciatyva, 1992 m. rugpjūčio 23 d., pastačius čia jurtą (žeminukę). Vėliau Tremties ekspozicija plėtėsi: atsirado vagonas, bunkeris, paminklai. Europos muziejų po atviru dangumi asociacijos prezidentas prof. dr. Janas Vesenas (Jan Vaessen) ir muziejų direktoriai pripažino šio sektoriaus ekspoziciją kaip vieną įdomiausių muziejuje. Tačiau greičiausiai išskirtiniu šį sektorių daro ypatingai įtaigus muziejininkės, tremtinės Irenos Saulutės Špakauskienės pasakojimas, leidžiantis tarsi juste pajusti visą iš Lietuvos ištremtų žmonių tragediją. Tai yra tikra, o ne išmokta istorija, gyva pamoka.

Birželio 15 dieną Tremties ir pasipriešinimo sektoriuje įvyko tradicinis Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Muziejus ir brolija „Lapteviečiai“ tokį renginį organizuoja jau 28 kartą. Brolijos nariai papasakojo susirinkusiems apie birželio 14 dienos istorinę svarbą, pasidalino prisiminimais apie ekspediciją „Lena’89“. Minėjime taip pat dalyvavo ir kalbėjo Rumšiškių Šv. arkangelo Mykolo parapijos klebonas Gintas Rumševičius, jakutų bendruomenės Lietuvoje „Čoron“ pirmininkė Halina Miečkovskaja, LR Seimo narė Laimutė Matkevičienė, Nepriklausomybės akto signataras Česlovas Vytautas Stankevičius. Sveikinimus atsiuntė Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis ir Nepriklausomybės akto signataras Vladimir Jarmolenko.

Justinai Kozakaitei už Lietuvos laisvę žuvusių asmenų palaikų identifikavimą, Albinui Kentrai už ištikimybę partizano priesaikai ir istorinės atminties saugojimą bei dokumentavimą, Teodoros ir Eligijaus Juvencijaus Morkūnų šeimai už nuolatinį bei nuoširdų rūpinimąsi Tremties ir pasipriešinimo sektoriumi Lietuvos liaudies buities muziejuje bei Rimantui Plėščiui už vadovavimą ekspedicijai „Lena’89 buvo įteikti skulptorės Skaistės Žilienės sukurti Dalios Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medaliai.

Tremties vagone buvo galima apžiūrėti Aleksandros Innokentjevos-Bočiarovos (Saha respublika) reprodukcijų, Raimondo Urbakavičiaus ir Gintauto Aleknos fotografijų parodas. Renginį vedė aktorius Petras Venslovas, dalyvavo Rimantas Vaičekonis ir vokalinė grupė.

‏Rimgaudo Žaltausko nuotraukoje medalį buvusiai ilgametei puikiai Lietuvos liaudies buities muziejaus gidei Teodorai ir direktoriaus pavaduotojui informacijai ir muziejininkystei dr. E. J. Morkūnui įteikia brolijos „Lapteviečiai“ pirmininkas Jonas Markauskas.‏‏‎