1941 m. birželio 14 d. sovietų okupantai pradėjo masinius žmonių trėmimus. Iki karo pradžios (1941 m. birželio 22 d.) buvo ištremta apie 18 000 Lietuvos gyventojų. Kasmet šia proga minime Gedulo ir vilties dieną, prisimename tremtinius, o muziejuje susirenkame į Tremties ir pasipriešinimo sektorių su šio sektoriaus iniciatoriais ir kūrėjais – Laptevų jūros tremtinių brolija „Lapteviečiai“. Šiemet dėl paskelbto karantino šį renginį nukeliame į rugpjūčio 23 d. – Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dieną.

Nepaisant to, kviečiame paminėti šią progą ir užsukti į Tremties ir pasipriešinimo sektorių, pabendrauti ir pasisemti šviesaus optimizmo su tremtine, ilgamete muziejaus darbuotoja Irena Saulute Valaityte-Špakauskiene, susipažinti su tremtinių buitimi, pamatyti, kaip atrodė trėmimams naudotas originalus traukinio vagonas ir tremtinių būstas prie Laptevų jūros – jurta.

Labiau pažinti Ireną Saulutę galite ir šiame straipsnyje: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1186380/is-vaikystes-tremtyje-prisiminimu-salia-alsuojanti-mirtis-ir-mokytojo-pavogtas-auksinis-laikrodukas

Nuotraukoje: Irena Saulutė Valaitytė-Špakauskienė jurtos vietoje, Tit Ary saloje Jakutijoje (dabar Sacha Respublika). 1989 m. liepos pabaiga. Daugiau apie Saulutę galite sužinoti virtualioje parodoje „Gyvasis tremties liudijimas Lietuvos liaudies buities muziejuje“.