Lietuvos liaudies buities muziejus yra įgijęs didelį Kėdainių mieste dirbusio garsaus batsiuvio Antano Gudžinsko (1908–1997) įrankių ir darbo priemonių rinkinį. Net 267 eksponatus – nuo ašuto batams siūti iki dviejų porų batų – išsaugojo ir muziejui padovanojo dukra Aleksandra Gudžinskaitė-Meškienė.

A. Gudžinskas batsiuvystės pradėjo mokytis baigęs 3 pradžios mokyklos skyrius. Išmokęs amato, iš pradžių dirbo Ariogaloje, o 1930 m. grįžo į Kėdainius. Siuvo vyriškus ir moteriškus batus.

Nuo 1932 m. nedidelė batsiuvio dirbtuvė veikė miesto centre, pirmame Noimanų namo su kampiniu įėjimu aukšte. Ant durų kabėjo amatininką reklamuojanti iškaba.

Dirbtuvėje stovėjo darbastalis su stalčiumi, žemos batsiuviškos kėdutės odiniu viršumi. Įrankiai buvo sukaišioti į lentynėlės skylutes arba sukabinti. Sutemus dirbdamas pasišviesdavo žibaline lempa, paskui jau atsirado ir elektra. Odas pirko iš žydų prekybininkų, aulų ruošinius – vadinamąsias „zagatovkes“ – siuvo žydų tautybės batsiuvys.

Pasiūtus batus A. Gudžinskas ženklindavo metaliniu anspaudu su raidėmis „A. G.“ ir batsiuvio plaktuku viduryje. Užsakovai galėjo ne tik ateiti užsisakyti norimų batų į dirbtuvę, bet ir nusipirkti juos turguje, kur amatininkas turėjo savo prekystalį – „balaganą“. Batais prekiavo ir Marijono Morkūno krautuvė.

Po karo, norint dirbti, reikėjo išsipirkti patentą, mokėti didelius mokesčius. A. Gudžinskas buvo priverstas stoti į Kėdainiuose susikūrusią batsiuvių artelę. Joje kelis metus dirbo aulininku, bet, neapsikentęs blogų darbo sąlygų, išėjo. Statėsi namą ir toliau slapčiomis darbavosi privačiai. Turėjo nemažai užsakymų, nes Kėdainiuose visi žinojo kaip gerą, sąžiningą meistrą.

A. Gudžinskas batus siuvo iki senatvės. Labai domėjosi avalynės madomis, sekė naujienas, pirko žurnalus, rinko iškarpas su patikusiais modeliais. Pasak dukters, „visą save atidavė darbui“. Odų gaudavo iš Šiaulių „Elnio“ fabriko.

Batsiuvio iškaba yra stačiakampio formos, dažyta. Aukštis – 72,5 cm, plotis – 42 cm. Skarda prikalta prie medinio rėmo. Iškaboje užrašyta: „A. Gudžinskas priima UŽSAKYMUS ir PATAISYMUS“, nupieštas vyriškas ilgaaulis batas ir moteriškas aukštakulnis batelis.

Didžioji dalis A. Gudžinsko eksponatų rinkinio rodomi muziejaus miestelyje stovinčiame Kėdainių name, tarpukario batsiuvio-rimoriaus ekspozicijoje. Ant durų užkabinta ir lankytojus vilioja sumažinta tikrosios iškabos kopija. Taigi, užsukite!

Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė