Dar visai neseniai siuvimo mašiną buvo galima rasti beveik kiekvienuose namuose. Dabar, jeigu ir yra, praradusi savo pirminę funkciją, ji tarnauja daugiau kaip papuošalas ar interjero detalė. O juk siuvimo mašinos išradimas XIX a. laikomas vienu svarbiausių žmonijos istorijoje.

Siuvimo mašina buvo išrasta Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1845 m. išradėjas Elias Howe visuomenei pristatė savo sukurtą siuvimo mašiną, kuri spartumu galėjo pakeisti 5 įgudusias rankomis siuvusias siuvėjas. Po metų jis gavo patentą adatai su kiauryme apačioje. Tačiau jo sukurtų siuvimo mašinų nei Amerikoje, nei Didžiojoje Britanijoje niekas nepirko.

1851 m. verslininkas ir išradėjas Issac Merit Singer užpatentavo pirmą praktišką siuvimo mašiną „Singer“, konstrukcijoje panaudodamas ir E. Howe adatą. Tais pačiais metais jis ir teisininkas Edward Clark Niujorke įkūrė „Singer“ siuvimo mašinų kompaniją, pavadintą „I. M. Singer ir Co“. Dėl ypatingai sėkmingos vadybos ir išmanios reklamos jau 1855 m. „Singer“ tapo didžiausia tarptautine kompanija pasaulyje. 1870 m. buvo sukurtas „Singer“ prekės ženklas – raudona „S“ raidė su siuvančia mergina. 1890 m. jis tapo vienu žinomiausių prekės ženklų. 1899 m. pasaulyje buvo parduota milijonas „Singer“ siuvimo mašinų.

Pirmas „Singer“ siuvimo centras, kuriame rengti siuvimo kursai, buvo atidarytas 1927 m. JAV. Tokia patirtis pritaikyta ir kitose šalyse: visame pasaulyje sukurtas agentų, siūlančių išsimokėtinai pirkti siuvimo mašinas, tinklas, organizuoti nemokami „Singer“ siuvimo bei siuvinėjimo kursai. „Singer“ įmonė registravo savo pagamintas mašinas, todėl ir dabar pagal ant korpuse esančias raides ir serijos numerį galima nustatyti gamybos metus ir fabriką. ⠀

Įdomi Sovietų Sąjungos siuvimo mašinų istorija. „Singer“ siuvimo kompanija 1902 m. atidarė fabriką Rusijoje, Podolske. 1918 m. jį nacionalizavo bolševikai. Siuvimo mašinų gamyba buvo nutraukta, o fabrikas pradėjo gaminti metalinius puodus, keptuves, lygintuvus. Tik 1924 m. pasirodė pirmoji sovietų gamybos siuvimo mašina, pavadinta „Gosšveimašina“ – valstybine siuvimo mašina.

Tarpukario Lietuvoje pačios populiariausios taip pat buvo „Singer“ siuvimo mašinos. Jomis prekiauta itin aktyviai, o „Singer“ vardas tapo pačios siuvimo mašinos sinonimu. Siuvėjai jas vadino ir „singerskomis“, ir „singerinėmis“. Skyrėsi tik mašinų gamybos metai, jų dydis, nes ne visi siuvėjai iš karto galėjo įsigyti naują mašiną. Pavyzdžiui, Skaistgirio apylinkėse (Joniškio r.) iš 59 įvairiu laikotarpiu dirbusių siuvėjų, „Singer“ siuvimo mašinomis siuvo 18.

Pirmąją rankinę „Singer“ įmonėje gamintą siuvimo mašiną muziejus įgijo 1971 m. Iš viso fonduose saugoma 15 „Singer“ siuvimo mašinų. 1988 m. už 50 rublių buvo nupirkta „Singer“ rankinė siuvimo mašina, kuria siuvo Palangoje gyvenęs siuvėjas. Mašina pastatoma ant stalo, įtaisyta į medinį pagrindą, su šaudyklės mechanizmu. Serijos numeris rodo, jog pagaminta 1905 m. Škotijoje, Klaidbanko mieste. Korpusas – juodos spalvos su aukso ir sidabro spalvos augaliniais ornamentais bei užrašu „Singer“. Ant jo pritvirtintas geltono metalo „Singer“ įmonės ženklas, vaizduojantis siuvimo mašinos šaudyklę ir dvi sukryžiuotas adatas. Vienoje medinio pagrindo pusėje yra 30 cm ilgio juosta, suskirstyta stačiakampiais. Spėjama, jog ji buvo skirta matuoti audiniui.

Ši siuvimo mašina eksponuojama Justinos Tolutaitės siuvyklos ekspozicijoje muziejaus miestelyje.

Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė⠀