Radijo imtuvą „VEF-202“ muziejininkė, ilgametė Buities, verslų ir amatų skyriaus vedėja Janina Samulionytė nusipirko 1975 m. už beveik visą pirmąjį gautą atlyginimą. „Baigusi Vilniaus universitetą, gavau paskyrimą į Lietuvos liaudies buities muziejų. Labai norėjau klausytis radijo, nes taip namuose buvome įpratę. „VEF“ pirkau Kaune. Paskui, jau po Nepriklausomybės, pakeičiau į „SONY“ centrą“.

„VEF-202“ – tai nešiojamas tranzistorinis radijo imtuvas. Diapazonai: IB, VB, TB I-V. Išėjimo galia 0,15 W. 1971–1980 m. gamintas Latvijoje, Rygos VEF gamykloje. Pirmaisiais pagaminimo metais kainavo 99 rublius. Vienas iš sovietmečio fenomenų, kadangi juo slapčia buvo galima klausytis užsienio radijo stočių. Janina prisiminė, kaip kažkurią vasarą Palangos pliaže, leidžiantis saulei, vienas drąsuolis vaikštinėjo prie jūros nešinas „VEF-u“ ir garsiai klausėsi „Amerikos balso“. „Daugybė žmonių nustebę klausėsi kartu. Neatrodė, kad kas bijotų. Ir dabar tą atsimenu“.

VEF arba kitaip Valstybinio elektrotechnikos fabriko ištakos – 1919 m. įkurtos Pašto ir telegrafo departamento dirbtuvės. 1928 m. jos persikėlė į tuščias buvusios elektromechanikos gamyklos „Union“ patalpas („Union“ veikė iki Pirmojo pasaulinio karo). 1932 m. dirbtuvės buvo pervadintos Valstybiniu elektrotechnikos fabriku (VEF). Jis gamino radijo ir telefono aparatus, telefono stotis, fotoaparatus, foto popierių, lygintuvus, elektros lemputes, kišeninius žibintuvėlius, elektroarmatūrą, darbastalius, net sportinius lėktuvus. 1936 m. VEF pradėjo gaminti savamokslio latvių išradėjo Valterio Capos sukurtą mažutį fotoaparatą „VEF-Minox“. Šis unikalus fotoaparatas greitai užkariavo pasaulį, tapo populiarus ir JAV. 1936–1944 m. buvo pagaminta 17 tūkst. tokių fotoaparatų.

Po Antrojo pasaulinio karo VEF greitai plėtėsi ir tapo didžiausia sovietų Latvijos gamykla, gaminusia ryšių techniką. XX a. septintajame dešimtmetyje joje kas minutę pagamindavo po 7 radijo imtuvus ir 5 telefono aparatus. Labai populiarūs buvo tranzistoriniai radijo imtuvai „Spidola“, o aštuntame dešimtmetyje – „VEF“. Latvijoje VEF gamykla laikoma tiek valstybės, tiek pramonės simboliu.

Veikiantis radijo imtuvas „VEF-202“ eksponuotas 2010–2011 m. muziejuje veikusioje parodoje „Mūsų jaunystės technika“.

Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė