2017 m. Lietuvos liaudies buities muziejus įgijo labai įdomų eksponatą – mažutę metalinę dėžutę su nepaprasta istorija. Daiktas keliavo iš vienos vietos į kitą, keitė šeimininkus, savo paskirtį, kol galiausiai pateko į muziejų.

Stačiakampio formos dėžutė – sidabro spalvos, atverčiamu dangteliu. Jos aukštis – 0,7 cm, ilgis – 6,8 cm, plotis – 2,8 cm. Puošta raižytais augaliniais ir geometriniais ornamentais. Būdingas Art Deco stilius. Dėžutės viduje yra užrašas „Doucette“. Spėjama, jog tai – pavardė. Kol kas gamintojo identifikuoti nepavyko. Greičiausiai daiktas skirtas veido skaistalams laikyti. Ant dangtelio buvo prilipdomas užrašas su anglišku spalvos pavadinimu.

Dėžutė priklausė Julijai Grinevičiūtei-Čekanauskienei (1896–1967). J. Grinevičiūtė-Čekanauskienė mokėsi Tytuvėnų pradžios mokykloje. Užaugusi tarnavo Tytuvėnų dvare pas senąją grafienę Romerienę kambarine. Kartais pagelbėdavo ir jos marčiai – dailininkei Sofijai Dembovskytei-Romerienei. 1920 m. ištekėjo. Grafienė Juliją išmokė siūti, padovanojo kojinę siuvimo mašiną „Singer“ ir mūsų aprašomą dėžutę. J. Grinevičiūtė-Čekanauskienė siuvimo mašiną bei dėžutę, kurioje laikė adatas, išsivežė ir į tremtį Sibire (1941 m. birželio 14 d. su penkiais vaikais buvo ištremta į Altajaus krašto Ongydajaus rajono Tengos kaimą). J. Čekanauskienė Sibire mirė, o 1968 m. siuvimo mašiną ir dėžutę į Lietuvą parvežė dukra Aldona.

Eksponatų, kurių pirminė paskirtis buvo visai kita, muziejuje saugoma ir daugiau. Tai ypač būdinga įvairioms saldumynų, kosmetikos dėžutėms, buteliukams. Jų neišmesdavo, o laikydavo vinutes, sagas, fotografijas, dokumentus ir kt.

Dėžutę „Doucette“ galima pamatyti parodoje „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“, kuri iki spalio 1 dienos veiks muziejaus Miestelio Urmininko name.

Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė-Vaškevičienė