Irena Jauniškienė gimė Kaune, 1977 m. baigė tuometinį Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą, įgydama meninio apipavidalinimo specialybę. Nuo 1975 m. pradėjo dalyvauti bendrose parodose, o nuo 1993 m. – rengti autorines parodas Lietuvoje ir užsienio šalyse. Nuo 1976 m. menininkė yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė,  o 2005 m. autorei suteiktas Lietuvos meno kūrėjo statusas.

Irena Jauniškienė dirbo ir dirba įvairiose dailės srityse, tačiau dailininkės talentas ypatingai pasireiškė ten, kur buvo būtinas išskirtinis  kruopštumas, preciziškumas ir kantrybė. Autorė gerai žinoma kaip sudėtingiausių papuošalų iš karoliukų kūrėja, o labiausiai menininkę išgarsino margučių dekoravimas: ji pirmoji Lietuvoje sukūrė kiaurapjūvius, ažūrinius margučius, įvaldė ir užpatentavo per kelis dešimtmečius sukurtas originalias autorines margučių dekoro technikas.

Praėjusiais metais prakartėlių parodos kalėdinę eglutę I. Jauniškienė papuošė iš ploniausių smilgų suvertais šiaudiniais sodeliais, o šių metų parodoje „Senosios medinės prakartėlės iš Lietuvos bažnyčių 2“ juos pakeitė neįtikėtino kruopštumo reikalaujantis popierinis ažūras. Popierinius eglutės žaisliukus dailininkė pradėjo kurti nuo 1964 metų, įkvėpta vokiškame žurnale „Frősi“ surastos informacijos kaip pasigaminti eglutės žaislus iš medžio drožlių. Iš drožlių pasigaminti žaisliukų nepavyko, tačiau pabandė klijuoti popieriaus juosteles: pirmiausia – ratukus, geriau įgudus – ir kitas geometrines formas. Bekurdama žaisliukus iš popieriaus, naudojo karoliukus, žvynelius, plunksnas. Kasmet atlikimo technika vis tobulėjo, formos vis sudėtingėjo ir tapo erdvinės, o žaisliukų dydžiai kito nuo miniatiūrinių iki gigantiškų, skirtų papuošti langams.

Prakartėlių parodai parinkta 60 baltos spalvos popierinių, plokštuminių žaisliukų, kurių dekoro ažūras ypač išryškėja eglutės fone ir prakartėlių spalvų margumyne.

Menotyrininkė

Ina Dringelytė