Interaktyvus žemėlapis
Elenos Kniūkštaitės paroda
Linos Jonikės paroda „Paslaptys II“
Medžio skulptūrų paroda

Avys

Arkliai, kiaulės ir žąsys ganydavosi atskirai, ožkos, avys – daugiausia drauge su karvėmis. Kupiškio apylinkių valstiečiai, bandą ganant miške, nuo karvių atskirdavo avis, kad jos medelių nenugraužtų. Kuršių Nerijoje iš viso buvo uždrausta laikyti avis, kad jos neišmindžiotų skurdžios kopų augmenijos. Muziejuje šiuo metu ganosi 5 avys.
Senovėje lietuviai gana daug augindavo avių, nes jos duodavo daugiausia naudos, iš jų būdavo galima pasigaminti aibes visokiausių maisto produktų.

 

Štai, vien iš avių pieno kiek produktų mokėjo pasigaminti žemaičiai: avių pieną, rūgpienį, rūgpienio varškę, raugpienio varškę, grietinėlę, grietinę, smetonos sviestą, saldų sūrį, sūdytą sūrį ir kt. Dzūkai avių sūrius gardindavo čiobreliais, žvagine, rūgusį pieną – šeivamedžio žiedais, mokėjo gamintis lydytą avių sūrį, fermentuotą sūrį.

 

Daug ką gali nustebinti lietuviški avienos gaminiai, kurių tikrai nemoka gamintis nė viena Europos tauta, tai ėrtepis – senovėje tošiniuose induose (vėliau keraminiuose) sudėta kepta ėriena ir užpilta lajumi, kad būtų galima ilgam laikyti ir vartoti. Taip paruošta ėriena gerai išsilaikydavo net keletą metų. Žemaitiškas avainis – senovėje tošiniuose induose sudėta virta aviena ir užpilta lajumi, kad būtų galima ilgam laikyti ir vartoti. Taip paruošta aviena gerai išsilaikydavo iki kito avių pjovimo. Būtent, iš šių tošinių indų vėliau atsirado lauknešėliai, nes senovėje žemaičiai šiuos avienos ruošinius nešdavosi į laukus per šienapjūtes ir javapjūtes pietums. Vienas įdomiausių kulinarinių gaminių yra dzūkiškas drėbas – avienos lajuje įvynioti virti smulkinti avienos subproduktai su čiobreliais, kadagiais ir mėtomis, kuriuos dzūkai gamindavosi ilgesniam laikymui.

 

KVIEČIAME UŽSISAKYTI EDUKACINĮ UŽSIĖMIMĄ „AVELĖ APRENGS IR SUŠILDYS“

 

 

Renginiai liepą
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
45
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Smiley face

Partneriai ir rėmėjai

Malsena_logo 

 

kauno_diena

tau-lt

 

LRT_logo12aidaikitasp4mazas2017
Rumsiskiu_baldai_permatomas fonasLietuve.lt logotipas internetui

 

 


biodinamikos logo

husqvarna-comkaisiadorieciams-logo-tekstas 

Logotipas_Reformacijai500

Lietuvos_muziejai_logotipas_naujasLMA-logo-melynas

 

eeagrants-lttautinio kostiumo metaiLT100-tinklapiams-2
Kult_pav_skaitm_logo_lietuviskas_pakoreguotas_Ilogo_muzieju_kelias_2013_1_dlogo su seseliuETNO_logo_2013_PANTONE_2

 

Products12714-1000x1000-371510